Układanie parkietu Warszawa – kto zrobi to najlepiej?

Obecnie w modzie są nie tylko popularne ze względu główne na niewysoką cenę panele drewnopodobne, ale również wszelkie inne, drewniane wyroby, dzięki którym podłogi w naszych mieszkaniach wyglądają zawsze wyjątkowo i niepowtarzalnie. Jednymi z najchętniej wybieranych dzisiaj opcji są drewniane parkiety, stanowiące nawiązanie do dawnych czasów, dzisiaj współtworzące nowe, modernistyczne style retro, w których świetnie się czujemy. Podstawowym pytaniem jednak jest to, gdzie najlepiej kupować takie materiały oraz kto powinien zabierać się za ich układanie – fachowiec czy może samodzielnie również można sobie z tym zadaniem poradzić?

Fachowiec vs samotny wilk

Parkiety drewniane nieco się różnią od paneli drewnopodobnych czy nawet tych drewnianych przede wszystkim swoją strukturą oraz technologia kładzenia na podłożu. Właśnie dlatego jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy, umiejętności i dostatecznych informacji na temat takich przedsięwzięć, lepiej się ich w ogóle nie podejmować. Czas, jaki będzie potrzebny oraz energia, nie wspominając  o materiałach niezbędnych do podjęcia prób samodzielnego ich położenia może być grą niewartą w ogóle świeczki. Warto pamiętać, że wielu producentów drewnianych paneli posiada swoich własnych montażystów, nierzadko również oferuje ich pomoc w montażu już w cenie zakupu. Układanie parkietu to zdecydowanie zadanie dla cierpliwych i znających temat. Jakie są jednak podstawy tego czasochłonnego zajęcia?

Układanie parkietu Warszawa – co musisz wiedzieć na jego temat?

Jak się okazuje, nie każde drewno można ułożyć w dowolny, wybrany przez siebie wzór. Jedne gatunki drewna są bowiem stabilniejsze bardziej, inne mniej. Najlepsze do tego typu układanek będą gatunki drewna, które cechuje mały współczynnik skurczu. Z polskich gatunków do tego zadania nadje się klon, czereśnia oraz dąb, z zagranicznych  iroko, doussie, tek i merbau. Gatunki, które mają tendencje do reagowania na zmianę wilgotności większymi skurczami najlepiej jest układać w kwadraty, drabinkę albo w popularną jodełkę. Jeśli jednak uprzemy się, że nasz parkiet musi być wykonany z drewna brzozowego, bukowego, grabowego, kempasu czy guatambu, trzeba liczyć się z koniecznością zrezygnowania z cegiełki czy wzoru pokładowego. W innym przypadku nasza podłoga będzie nosiła liczne znamiona w postaci szczelin, niekoniecznie dodających jej uroku. Ewentualnie możemy wybrać jeszcze drewno jesionowe, które znajduje się pomiędzy dębem a innymi mało stabilnymi gatunkami, to jednak trzeba przycinać do odpowiedniej długości, aby mogły pracować, czyli ulegać odkształceniu jedynie w niewielkim stopniu. Najlepszym stosunkiem szerokości do grubości będzie w tym przypadku skala 4:1.

Układanie parkietu Warszawa – gdzie szukać specjalistów?

Jeśli chcesz znaleźć odpowiednią osobę do tego zadania, jakim jest układanie parkietu, najlepiej zacząć poszukiwania od Internetu i różnorodnych stron internetowych, forów tematycznych oraz stron z ogłoszeniami.

Podobne wpisy: