Notariusz Wola – czy to trudny zawód?

Nie tylko wedle statystyk, ale w ogóle zawód notariusza uznawany jest za zawód zaufania publicznego i jest również z tego względu jednym z najtrudniejszych zawodów. Powód jest bardzo prosty takiego stanu rzeczy – jest to zawód o bardzo indywidualnym podejściu do wszystkich spraw oraz o dowolnej interpretacji wydarzeń, faktów oraz sytuacji, dlatego notariusz zawsze musi mieć świadomość, że w pełni samodzielnie odpowiada za wszystkie podjęte decyzje.

To jednak nie wszystko – aby zostać notariuszem, konieczne jest ukończenie na wyższej uczelni prywatnej lub państwowej studiów prawniczych, uprawniających do podjęcia się pracy w roli notariusza. Same studia to jednak dopiero początek, ponieważ zanim otwarta zostanie własna kancelaria notarialna, kandydat musi odbyć aplikację notarialną w wyznaczonej kancelarii przez Izbę Notarialną lub w dowolnie, samodzielnie wybranej kancelarii. W ramach aplikacji odbywa się także sześciomiesięczna praktyka w jakimś konkretnym sądzie, która obejmuje nie tylko sprawy rejestrowe czy księgowo-wieczyste, ale także sprawy cywilne, gdyż takimi notariusz również się zajmuje. Po odbyciu aplikacji należy jeszcze zdać końcowy egzamin, która da odpowiednie uprawnienia. Dalej można już otwierać własną kancelarie notarialną.

Czy notariusz dużo zarabia?

Czy dużo – to pojęcie bardzo względne z uwagi na fakt, że każdy notariusz pobiera indywidualnie ustalane przez kancelarię taksy notarialne, będące procentem od wartości procesu, nad którym aktualnie pracuje notariusz. To oznacza, że kwoty te będą bardzo zmienne. Nie zmienia się jednak dla petenta wysokość kwoty podatku czy wysokość opłat sądowych, jakie również są opłacane podczas wizyty u notariusza. Po umówieniu pierwszego spotkania informacyjnego petent przychodzi, aby omówić swoja sprawę i takie pierwsze spotkanie zawsze jest bezpłatne. Jak można się jednak domyślić, dochody prawników czy osób z takim wykształceniem kierunkowym nie mogą być małe, bo i klientów na tego typu usługi nie brakuje. Dodatkowy wpływ na to ma również fakt, że samorządy terytorialne starają się ograniczać liczbę pojawiających się, nowych kancelarii, dlatego te, które już powstały, cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem oraz maja swoją, wypracowywaną przez lata, renomę.

Notariusz Wola – jak znaleźć tego najlepszego?

Dzisiaj w zasadzie wszystkie poszukiwania sprowadzają się do Internetu – i faktycznie, dobre kancelarie notarialne posiadają rozbudowane strony internetowe, na których nie brak  przydatnych informacji związanych z usługami, jakie oferuje kancelaria. Można się z nich dowiedzieć wiele, można często liczyć również na kontakt ze strony jednego z pracowników, który wyjaśnia wszelkie niejasności oraz odpowiada na zadawane pytania. To jeden z najlepszych sposobów na weryfikację jakości notariusza – jeśli posiada w Internecie dobre opinie innych korzystających z jego usług, można pokusić się o kontakt – Internet jest dzisiaj zdecydowanie jedną z największych potęg opiniotwórczych, będących pierwszym źródłem wszelkich informacji.

Podobne wpisy: