Notariusz Warszawa Centrum – czy to na pewno dobry i pewny zawód?

W dzisiejszych czasach posiadanie pewnego i opłacalnego zawodu bardzo często jest jedyną zachętą do podejmowania kosztownych, trudnych i nierzadko bardzo czasochłonnych studiów. Znalezienie jednak takiego, który będzie nam odpowiadał oraz który będzie przyszłościowy bez względu na to, kiedy studia zostaną ukończone, to bardzo cenna rzecz. Jednym  z takich zawodów wciąż jest zawód notariusza.

Za co odpowiada notariusz – Warszawa Centrum?

Wszystko zależy w zasadzie od sprawy, jaką będzie mieć do notariusza petent. Wśród najczęściej wymienianych spraw, jakie załatwia, są wszelkie kwestie związane z tworzeniem aktów notarialnych, a więc dokumentów poświadczających nabycie jakiejś konkretnej nieruchomości – nieważne, jakiej, może to być działka budowlana lub rekreacyjna, może być mieszkanie lub dom. W takich sytuacjach na uroczystym odczytaniu w obecności wszystkich zainteresowanych stron zostaje zawarta i uprawomocniona dokumentacja potwierdzająca zmianę nabywcy. Ale u notariusza można załatwić wiele innych kwestii, o których nie każdy nawet wie. Do nich można zaliczyć na przykład sporządzanie testamentów czy tak zwanych aktów poświadczenia dziedziczenia, można tutaj także założyć w zasadzie dowolną spółkę czy sporządzić akt pełnomocnictwa dla dowolnej, wskazanej przez petenta osoby. Notariusz będzie odpowiadał również za stworzenie wypisów czy wyciągów oraz odpisów dokumentów, projektów czy oświadczeń, będzie przyjmował jedynie w celu przechowania pieniądze, papiery wartościowe czy konkretne dokumenty; może sporządzać protesty weksli czy czeków, może doręczać oświadczenia, spisywać protokoły związane na przykład z walnymi zgromadzeniami spółek czy organizacji społecznych, sporządzać poświadczenia prawdziwości złożonego podpisu czy zgodności odpisu z oryginałem dokumentu i wiele innych. Jak widać, pracy jest co nie miara.

Notariusz Warszawa Centrum – ile można zarobić?

Tutaj nie ma określonych cenników odgórnie – każdy notariusz pracuje dzisiaj w zasadzie jako własna, oddzielna kancelaria ze względu na fakt, że od jakiegoś czasu zawód ten uznawany jest za wolny, a to oznacza, że notariusz nie musi być urzędnikiem i może prowadzić działalność na własną rękę. Zapłatą w każdym przypadku są taksy notarialne, czyli ustalony wcześniej wspólnie procent od wartości danej sprawy. Zmianom nie ulega jedynie wysokość kosztów sądowych czy podatku, jaki musi zostać zawsze odprowadzony do skarbu państwa. Można jednak przypuszczać, że kwoty te nie są małe – miła perspektywa po długich latach spędzonych w uczelniach.

Jak szuka się dobrego notariusza?

Dzisiaj w zasadzie poszukiwanie dobrego notariusza ogranicza się do wpisania odpowiedniej frazy w wyszukiwarce internetowej. Najczęściej ma to najlepszy skutek – notariuszy dzisiaj nie brakuje, a o tych najlepszych dobrze jest wiedzieć wcześniej, aby mieć pewność, do kogo warto się udać, by każda sprawa została rozwiązana szybko oraz bez komplikacji. W razie wątpliwości zawsze można podpytać użytkowników forów internetowych.

Podobne wpisy: