Kancelaria notarialna Wola – co wiesz o zawodzie notariusza?

Prędzej czy później w zasadzie każdy z nas ma styczność z tym urzędem, czy raczej zawodem kwalifikowanym jako zawód zaufania publicznego. Nazwa bierze się stąd, że notariusz jest pośrednikiem oraz rodzajem prawodawcy w kwestiach nieraz bardzo intymnych, osobistych, dotyczących nabywania majątków, nieruchomości oraz wielu innych rzeczy. Co jednak tak naprawdę można jeszcze załatwić w kancelarii notarialnej?

Nie tylko umowy sprzedaży

Przyjęło się, że notariusz jest osobą sporządzającą akty notarialne, potwierdzające nabycie konkretnych nieruchomości. Spotykamy się więc z nim zawsze wtedy, kiedy stajemy się posiadaczami mieszkania – czy to pochodzącego z rynku pierwotnego, czy wtórnego, mieszkania czy domu, działki budowlanej czy rolnej – każde nabycie jakiejkolwiek nieruchomości musi zostać poświadczone na papierze, właśnie za pośrednictwem notariusza. Jak się okazuje, to jednak nie wszystko i w zasadzie nie każdy nawet do końca zdaje sobie z  tego faktu sprawę. U notariusza załatwisz również sporządzenie testamentu, ustanowienie aktu pełnomocnictwa dla dowolnie wybranej osoby, zawiążesz dowolną spółkę, ale także przeprowadzisz od początku do końca wszystkie sprawy związane ze spadkami oraz tworzeniem aktów poświadczenia dziedziczenia – ta ostatnia możliwość pojawiła się dopiero w 2008 roku. Warto wiedzieć o takich kwestiach, aby sprawnie załatwiać wszystkie naglące sprawy.

Kancelaria notarialna Wola – co jest wspólne dla wszystkich?

W zasadzie nie ma większego znaczenia, do jakiego notariusza wybierzesz się załatwiać swoje sprawy i czy będzie się on znajdował w tym samym mieście czy może na drugim końcu Polski. Wszystkie prawa oraz przywileje, a także wszystkie możliwości są jednakowe dla każdego z nich, dlatego też może w starciu między poszczególnymi notariusza wygrywać bezprecedensowa jakość usług oraz faktyczne zaufanie klientów. Zmienna jest jednak cena – każdy notariusz dyktuje własne ceny za poszczególne usługi i za sporządzanie konkretnych dokumentów czy rozwiązywanie konkretnych spraw. Nie zmieniają się jedynie ceny opłat sądowych ani wysokość podatków koniecznych do odprowadzenia, te stawki wszędzie wyglądają identycznie.

W jaki sposób znaleźć dobrego notariusza?

Każdy ma na to w zasadzie inny sposób i w zasadzie każdy jest dobry. Jedni uważają, że suma kosztów nie może być zbyt różna między poszczególnymi notariuszami, dlatego często decyduje się zwyczajnie na tego, do którego ma najbliżej czy który znajduje się najbliżej nowego adresu zamieszkania. To jedno z rozsądniejszych rozwiązań, tak samo, jak wybieranie notariuszy, od których niedaleko są wszystkie konieczne urzędy, na przykład urząd miasta czy sąd, w którym załatwiane są na przykład wpisy do ksiąg wieczystych danej nieruchomości. Można przy wyborze również sugerować się opiniami, jakie mają o konkretnych notariuszach inni użytkownicy, korzystający wcześniej z ich usług. Tutaj często z pomocą przychodzą na przykład fora internetowe.

Podobne wpisy: